Սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդամներ Աննա Գրիգորյանը, Արթուր Ղազինյանը, Արամ Վարդեւանյանը եւ Արթուր Խաչատրյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը, երկու պետությունների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը:  «Երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունները նպաստում են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ արդյունավետ համագործակցությանը»,- ընդգծել է խմբակցության ղեկավարը:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները խոսել են պատերազմի հետեւանքով երկրում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանների եւ ճանապարհների անվտանգության մասին:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կատարված հանցագործություններին,  մասնավորապես մարդկանց եւ պատմամշակութային արժեքների հանդեպ իրականացվող վայրագություններին:
Հատուկ ընդգծվել է միջազգային հանրության աջակցության կարեւորությունը գերիների վերադարձի եւ անհետ կորածների հայտնաբերման գործում:
«Հայաստան» խմբակցության անդամները խոսել են դատաիրավական համակարգում առկա խնդիրների, ինչպես նաեւ «Հայաստան» դաշինքի անդամների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների մասին:

28 сентября руководитель фракции НС «Армения» С.Оганян, члены А.Григорян, А.Казинян, А.Вардеванян и А.Хачатрян встретились с Чрезвычайным и Полномочным Послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джоном Галагером.
Приветствуя посла в парламенте, С.Оганян подчеркнул важность развития армяно-британских отношений, существующего политического диалога между двумя странами. «Двусторонние и многосторонние отношения способствуют эффективному сотрудничеству между делегациями двух стран на международных парламентских площадках», - отметил он.
В ходе встречи парламентарии рассказали о послевоенной ситуации в стране, безопасности границ и дорог Республики Армения.
Затронуты   преступления, совершенные Азербайджаном в ходе 44-дневной войны, в частности варварства   против людей, исторических и культурных ценностей.
Особо подчеркнута важность поддержки международного сообщества в возвращении заключенных и   поиске без вести пропавших.
Члены фракции «Армения» сообщили о проблемах судебно-правовой системы, а также о преследованиях членов одноименного блока.