Սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը, անդամներ Աննա Գրիգորյանը, Արթուր Ղազինյանը, Արամ Վարդեւանյանը եւ Արթուր Խաչատրյանը հանդիպել են ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերի հետ:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է հայ-բրիտանական հարաբերությունների զարգացումը, երկու պետությունների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությունը:  «Երկկողմ եւ բազմակողմ հարաբերությունները նպաստում են միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ արդյունավետ համագործակցությանը»,- ընդգծել է խմբակցության ղեկավարը:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանականները խոսել են պատերազմի հետեւանքով երկրում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստանի Հանրապետության սահմանների եւ ճանապարհների անվտանգության մասին:
Անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից կատարված հանցագործություններին,  մասնավորապես մարդկանց եւ պատմամշակութային արժեքների հանդեպ իրականացվող վայրագություններին:
Հատուկ ընդգծվել է միջազգային հանրության աջակցության կարեւորությունը գերիների վերադարձի եւ անհետ կորածների հայտնաբերման գործում:
«Հայաստան» խմբակցության անդամները խոսել են դատաիրավական համակարգում առկա խնդիրների, ինչպես նաեւ «Հայաստան» դաշինքի անդամների նկատմամբ իրականացվող հետապնդումների մասին:

On September 28, the Head of the NA Armenia Faction Seyran Ohanyan, members Anna Grigoryan, Artur Ghazinyan, Aram Vardevanyan and Artur Khachatryan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to RA John Gallagher.
Welcoming the Ambassador in parliament, Seyran Ohanyan highlighted the development of the Armenian-British relations and the political dialogue existing between two states. “The bilateral and multilateral relations promote the effective cooperation between the delegations of two countries on the international parliamentary platforms,” the Head of the Faction underlined.
During the meeting the parliamentarians talked about the situation created in the country because of war, the borders of the Republic of Armenia and the security of roads.
The crimes committed by Azerbaijan during the 44-day war, particularly the atrocities carried out towards the people and the historical-cultural values were touched upon.
The importance of the support by the international community in the return of the captives and the disclosure of the missing was especially underlined.
The members of the Armenia Faction spoke about the problems existing in the judicial-legal system, as well as the prosecutions towards the members of the Armenia Alliance.